Další výstroj
Když chceme poníka odchytit ve výběhu a dovést ho domů nebo když ho potřebujeme přivázat ve stáji. nasazujeme mu ohlávku. Dají se sehnat elegantní kožené ohlávky na přehlídky, většina lidí ale doma používá obyčejné popruhové ohlávky.
Martingaly
Martingal je řemen, který se připevňuje k podbřišníku a prochází nánosníkem nebo otěžemi. Na místě ho drží další řemen navlečený kolem krku. Martingal používáme k tomu, aby kůň nedržel hlavu příliš vysoko nebo ji vyhazoval nahoru. Pevný martingal se připevňuje k nánosníku, pohyblivý matingal se připevňuje k otěžím. Řemeny pohyblivého martingalu bývají někdy spojené kouskem kůže, tomuto typu se říká bib martingal. Dostihovým koním se navléká irský martingal, což je krátký řemen s kroužky na každé straně, skrze které procházejí otěže. Má zabránit tomu, aby se otěže přetočily přes hlavu koně.
Podocasník
Podocasník je řemen u zadní rozsochy sedla, který se uvazuje okolo ocasu koně nebo poníka. Zabraňuje sklouzávání sedla dopředu. Je to součást jezdecké výstroje a často se používá pro poníky s níízkým kohoutkem a úzkými plecemi, kterým sedlo nedrží dobře na místě.
Náprsní popruh (poprsník)
Náprsní popruh obepíná hruď. Připíná se k přední části sedla, aby lépe drželo na místě a nezklouzávalo dozadu. Náprsní popruhy můžeme často vidět na soutěžích a na dostizích.
popis westwrnového sedla
Otěže
Otěže se připevňují do kroužků udidla, aby jezdec mohl působit na citlivé dásně koně. Tímto způsobem koně ovládá a vede určeným směrem. Rozlišujeme dva druhy otěží:
- DREZURNÍ
Drezurní otěže mají zcela hladký povrch
- SKOKOVÉ
Skokové otěže mají povrch drsný a zamezují tak snadnému proklouznutí v prstech.
- WESTERNOVÉ
Jsou úplně hladké, westernové otěže nejsou spojené narozdíl od anglických otěží.
Pomocné otěže
Pomocné otěže se někdy používají pro korigování špatně naježděných koní,aby se naučili správnému držení těla a korektnímu pohybu. Je velmi důležité používat pomocné otěže správným a jemným způsobem.
DRUHY POMOCNÝCH OTĚŽÍ
MARTINGAL
Ten zamezuje koni, aby příliš vysoko zvedal krk a hlavu. Pokud kůň zvedne hlavu vysoko, ztrácí jezdec kontakt s koněm. Dokud je krk a hlava koně v dobré poloze, nesmí mít martingal žádný účinek.
VYVAZOVACÍ OTĚŽE
Jsou nastavitelné řemeny, které se připevňují do kroužků udidla nebo obnosku. Na druhém konci se připevňují k podbřišníku a používají se k udržení (vyvázání) hlavy v určité poloze. Často se používají při lonžování koně.
PRŮVLEČNÁ OTĚŽ
Ty se používají k donucení koně snížit hlavu. Tyto otěže se mohou připevnit různým způsobem. Většinou se připevňují pod bočnice sedla k podbřišníku nebo probíhají mezi předníma nohama a jsou připevněny k podbřišníku na hrudi koně.
PRŮVLEČNÁ OTĚŽ FRANCOUZKÁ
Tato otěž začne automaticky účinkovat v momentě, kdy kůň vysoko zvedne hlavu nebo natáhne krk příliš dopředu. Drží-li kůň hlavu a krk ve správné poloze, ztrácí otěž účinek.
Druhy nánosníků
NÍZKÝ NEBO HANNOVERSKÝ NÁNOSNÍK
Nízký nánosník se zapíná pod bradou koně a pod udidlem. Tento nánosník zamezuje koni přílišné otevírání huby a používá se vždy v kombinaci se stíhlovým udidlem.
VYSOKÝ NEBO ANGLICKÝ NÁNOSNÍK
Anglický nánosník se provléká pod lícnice a zapíná se nad udidlem. Tento nánosník se používá většinou v kombinaci s pákovým a stíhlovým udidlem, to je na kompletních uzdách.
KOMBINOVANÝ NÁNOSNÍK
Tento nánosník představuje kombinaci vysokého a nízkého nánosníku. Použitím tohoto nánosníku docílíme velmi stabilní polohy udidla v hubě koně. Udidlo tak optimálně plní svou funkci.
MEXICKÝ NÁNOSNÍK
Mexický nánosník je obdoba kombinovaného nánosníku. Nánosní část je překřížena a vyvolává ostrý tlak na nosní kost koně, pokud kůň otevře hubu
Dámské sedlo
Na počátku středověku jezdily ženy na koních obkročmo, tak jako muži. Pro vznešené dámy v té době existovala jakási jezdecká křesílka, ve kterých seděly bokem. Postranní sed v dámském sedle pravděpodobně zavedla Kateřina Medicejská v 16. stol. Dámské sedlo se běžně používalo až do první svět. války. Po objevení tzv. ,,lehkého sedu" vycházelo dámské sedlo postupně z módy. Dámské sedlo je zkonstruováno tak, že jezdkyně může pohodlně sedět, přičemž má obě nohy na stejné straně koně (levé straně). Sedlo má jen levý třmenový řemen a levý třmen. Pravá noha se opírá o zvlásštní výčnělek u přední rozsochy.
Druhy sedel
- Drezurní sedlo:
- Skokové sedlo:
- Univerzální sedlo:
- Westernové sedlo:
- Dostihové sedlo: