Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                          Jatka   

INFORMACE O TRANSPORTECH KONÍ

Každým rokem je z Polska je vyvezeno asi 30 000 koní do Itálie na jatka. Hladoví, žízniví a vyděšení jedou až 5 dní. Jejich cesta představuje jeden z nejkrutějších a nejméně kontrolovaných způsobů transportu živích zvířat.

UTRPENÍ KONÍ

Polsko je největším vývozcem koní na maso. 90% z nich je transportováno do Itálie zbytek do Francie a Belgie. Koně podstupují velmi dlouhé cesty trvající až 95 hodin a vedoucí přes 6 zemí. Mezi nimi je i naše Česká republika. Evropská organizace na ochranu zvířat monitorovali tyto transporty a zdokumentovali neuvěřitelná utrpení koní a porušování mnoha předpisů. Koně jsou natlačeni těsně na sebe, jsou používané staré a nevhodné kamiony, přestávky určené k napájení, krmení a odpočinku jsou naprosto ignorovány nebo hrubě podceňovány. Některá zvířata stráví celou cestu bez odpočinku, vody a krmení. Řidičům je přikázáno koně nenapájet, protože konzumenti chtějí "nenasáklé maso". Vědecké důkazy dokládají, že pouhých 24 hodin cesty při zajištění dobrých podmínek představuje i pro zdravého koně velký problém. Koně jsou navíc často nemocní nebo staří a podmínky rozhodně nejsou optimální. Mezi nejčastější zdravotní problémy, kterými na cestě koně trpí, patří zápal plic, plicní infekce, salmonela, zvýšený rytmus srdce a žaludeční vředy. Mnoho koní během transportu ztratí rovnováhu a spadnou. Pak mohou jen stěží vstát a jsou pošlapáni a zraňováni stojícími koňmi. Zkolabovaní koně jsou při zastávkách vytaženi z kamionu a nebo jsou donucováni k tomu, aby se postavili na nohy. To zahrnuje kopání, bití či použití elektřiny. Na jatkách je s koňmi opět brutálně zacházeno. Velmi často dochází k omráčení nebo je prováděno neprofesionálně. Někdy jsou také zvířata porážena před očima ostatních koní, čímž je porušován polský zákon.

CESTA

Již na česko-polských hranicích v českém Těšíně jsou již koně v žalostném stabu, nemocní, zranění, v šoku a stresu. Z České republiky jsou koně převáženi přes Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Tato velmi dlouhá cesta je vybrána ve snaze vyhnout se rakouským hranicím, kde byly zavedeny přísné kontroly znemožňující průjezd takto týraných koní. Po dosažení slovinsko-italských hranic je většina koní v naprostém vyčerpání, někteří jsou již mrtví. Na mnoho z nich ještě čeká dlouhá cesta na jih na Bari či trajektem na Sardinii.

ODKUD KONĚ POCHÁZEJÍ?

Většina koní je prodávána drobnými zemědělci, pro které přestaly být koně lukrativní - kvůli stráří nebo nemoci. Někteří koně jsou závodní a malá část se chová speciálně na maso.

PROČ?

Italští konzumenti požadují čerstvé koňské maso, polští koně jsou relativně levní a polské zákony není těžké obcházet. Nenasytná poptávka Italů má devastující účinky na celoevropskou populaci koní. Jen v Polsku se díky obchodu s koňským masem zredukoval počet koní z milionu na současných 500 000 koní.

ZÁKON

Při dodržování platných polských zákonů by mohl být tento obchod okamžitě ukončen. Tyto zákony jsou ale naprosto ignorovány. To potvrzuje i Nejvyšší kontrolní úřad Polska, ketrý také přiznává , že potvrzení o způsobilosti koní k přepravě jsou u vělké části přepravců falšovány a při transportech často dochází k porušování práv zvířat. Polská vláda ale transporty nadále ignoruje, protože jsou významným zdrojem peněz do státní pokladny. mezinárodní kampaň Viva! Britsko-polská organizace Viva! iniciovala kampaň naléhající na vládu Polska, aby ukončila krutý obchod s koňmi. Kampaň postupně našla podporu v dalších zemích Evropy. (Snaha Svobody zvířat). Prostřednictvím CEA (Czech and English for Animals) se svoboda zvířat v roce 2003 připojila k mezinárodní kampani za zrušení transportu živých koní a převzala organizaci česká verze PETICE CESTA NA SMRT.

CEA též iniciovala petici pro českou vládu, aby česká vláda nesouhlasila s projížděním koní přes naše území a aby zastavila obchod s jatečními koňmi také v Tuzemsku a vývozy do zahraničí.

PETICE

Pokud se chcete připojit k našim snahám, můžete pomoct s šířením 2 peticí (pro polskou a českou vládu).

Po podepsání zašlete na naši adresu : Svoboda Zvířat Praha, Barbora Večlová, Pod Vrchem 2994, 276 01, Mělník

V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte: veclova@svobodazvirat.cz, nebo také telefonicky na číslo: 777 835 651

Prosím kdo má blog skopírujte si to tam také!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mk,lůl,..ůůů.ů

(mij, 21. 7. 2008 13:43)

mrkněte se na www.michaelas.blog.cz